AHEF Basın Açıklaması

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddette, bakıldığında en öne çıkan sebepler hasta memnuniyeti bahane edilerek yapılan usulsüz  taleplerdir. Sağlıkta kalite arttırmanın ana hedefi içi boşaltılmış hasta memnuniyeti olmamalıdır. Sağlıkta şiddeti görmezden gelmek, hekimlerin tükenişini hızlandırmaktadır. Şiddete karşı uygulanabilir, caydırıcı, ertelenmeyen cezalar acilen yasalaştırılmalıdır. Bu cezalar düzenlenirken sözel şiddet ve sosyal medya üzerinden yapılan gerçek dışı, suçlayıcı, ön yargılı halkı galeyana getiren söylemler de ceza kapsamına alınmalıdır. Çıkartıldığı söylenen son şiddet yasası caydırıcı cezalar içermemektedir. Son yaşanan olaylarda sosyal medya üzerinden yapılan yorumlar toplumsal lincin örnekleridir. Savcılarımızı  da buradan bu konu ile ilgili göreve davet ediyoruz. 
Biz hekimler işimizi aldığımız tıp eğitimine, etiğe ve kanunlara uygun şekilde yapmak istiyoruz. Son yıllarda artan şiddet ve iş yükü baskısı tükenişimizi  arttırıyor. Artmış sözel ve fiziksel şiddete karşın hala caydırıcı, uygulanabilir ve ertelemesiz cezalar içeren kanunun çıkartılmaması tükenişimizi hızlandırıyor. Medya ve sosyal medya üzerinden yapılan ön yargılı, hakarete varan yorumlar, aleni hedef göstermeler ve bunların görmezden gelinmesi tükenişimizi arttırıyor. 
184 SABİM bilgilendirme hattı şikayet merkezi gibi değil, amacına uygun olarak kullanılmalı ve halkımız sağlığı hakkında doğru bilgilendirilmelidir. Sağlık okur yazarlığı arttırılmalıdır. Acilen etkin, caydırıcı, uygulanabilir ve ertelemesiz cezalar içeren şiddet yasası çıkartılmalıdır. AHEF ve TAHUD  olarak bu konularda bir araya gelmek ve birlikte çalışmak için sağlıkla ilgilenen tüm mesleki gruplara ve sivil toplum kuruluşlarına açık davet gönderiyoruz.
AHEF Yönetim Kurulu

PAYLAŞ: