8 ŞUBAT BÜYÜK ANKARA MİTİNGİ

 

AİLE HEKİMLERİ DERNEKLERİ FEDERASYONU (AHEF) AİLE HEKİMLERİ VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINI ANKARA ANITPARK’TA MİTİNGDE BİR ARAYA GETİRDİ

 

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF)’na bağlı 72 il derneği, Türk Sağlık-Sen, ASEF (Aile Sağlığı Elemanları Federasyonu), AHESEN (Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası), Genel Sağlık İşTAHUD (Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği), Birlik ve Dayanışma Sendikası (Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası) Ankara Anıtpark’ta hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınamak için bir araya geldi.

Elazığ depremi, Van çığ felaket, İstanbul uçak kazasında hayatını kaybedenler, İdlib’de şehit düşen askerlerimiz ile Atatürk ve silah arkadaşlarına saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile saat 12.00 de başlayan mitingin açılış konuşmasını AHEF Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hüseyin Güntürkün yaptı.

 Dr Güntürkün;  mitinge destek veren Platform Bileşeni Sivil Toplum Kuruluşlarının ve katılan üye il derneklerinin adını tek tek okuyarak selamladı. Şiddete karşı imza kampanyası, Ulusal basında ‘’Şiddet Varsa Biz Yokuz’’ temalı bilgilendirme yayınları, TBMM ortak basin açıklaması , Cumhurbaşkanına açık mektup, Fax e-posta eylemleri ve nihayetinde Mitingin Stratejik Eylem Takvimi hakkında bilgi verdiği konuşmasında;  sağlıkta şiddet terörünü bitirmek için, meslek onurumuz, gelir erimesi, izin hakkı, hak kayıpları için Aile hekimliği çalışanlarının tahammülü kalmadığının altını çizerek; birlik olmak, güçlü olmak ve tek yürek olmak gerektiğini belirtti.

Sağlıkta şiddetin bitmesi için caydırıcı ceza uygulamasının gerekliliğini bildirien halkımızdan alınan milyonlarca imza sergilendi

Ankara’nın soğuğuna aldırmadan “Sağlıkta Şiddete ve Hak Kayıplarına Hayır” demek için bir araya gelen Aile  Hekimleri ve Aile Hekimliği  Çalışanları, Balıkesir Aile Hekimleri Derneği ile birlikte gelen halk oyunları ekibinin yöresel Zeybek gösterisi sonrası, AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Sezen  konuşma yaptı.

 

Mitingde Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Sezen; sözlerine Elazığ depremi, Van çığ felaket ve İstanbul uçak kazasında yaralananlara acil şifa, yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet yakınlarına da baş sağlığı dileyerek başladı. Sezen ayrıca İdlib’de vefat eden şehitlerimizi de anarak Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diledi.

Özlem Sezen meslektaşlarına, “Ülkemizin 81 ilinde binlercemiz buraya akın etti. Bu tablo bizim sağlıklı geleceğimizin teminatıdır, umudun fotoğrafıdır, sizlerle gurur duyuyorum” diye seslenerek konuşmasına başladı.

Sezen; “Hep birlikte hekimlere ve sağlık çalışanlarına şiddeti ortadan kaldıracağız. Sağlık çalışanını hedef gösteren kötü dili düzeltmek adına çalışacağız. Hekimler ve sağlık çalışanları üzerinde haksızca yapılan tüm idari baskıları yıkacağız. Abartılı ve içi boş hasta memnuniyeti baskısına izin vermeyeceğiz. Sağlık çalışanları haklarını alacak, buna inanıyoruz” dedi.

“Cezaların caydırıcılıktan uzak olması, hak kayıplarımızın her geçen gün derinleşmesi göz ardı edilmiştir. Her saat başı bir sağlık çalışanı şiddete maruz kalıyor. Daha kaç sağlık çalışanı ölecek? Darp edilecek? Bıçak kemiğe dayandı ve deldi de geçti artık. Sağlıkta etkin ve caydırıcı bir şiddet yasası istiyoruz. Sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel şiddetin; insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına alınmasını istiyoruz. Şiddet uygulayanların rehabilitasyonunu, tedavisini istiyoruz. İyi hal indirimlerini, para cezalarını değil somut adımları bekliyoruz”

Özlem Sezen konuşmasında hak kayıplarına da değinerek; son 9 yılda aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının gelirleri %40 oranında eridi, mevcut ekonomik koşullar altında zaten büyük mücadele verirken bir yandan da sağlık çalışanlarına şiddet terörü inanılmaz boyutlara geldi dedi.

“İzin hakkı olmayan sağlık çalışanları aile hekimliği hizmet sözleşmesi ile neredeyse cezalandırılıyor. Anayasa ve uluslararası sözleşmeler yok sayılıyor. Her ilde farklı Aile Hekimliği olamaz. İhmal edilen bizler; her sağlık raporunun uğrak yeri, yüzlerce hastaya bakmaya zorlanan, vekaletsiz izin hakkı olmayan, 7 gün 24 saat çalışan, mesai dışı zorla peynir dolaplarında aşı icap nöbeti tutan, ölüm muayenelerine geceleri hiçbir can güvenliği olmadan giden, tek birimli hizmet kurumlarında bir başına ne izin hakkı ne can güvenliği olmadan çalışan, cezaevlerinde kapalı kapılar ardında hizmet sunanlar, en ücra köşelerde, ilçelerde, entegre hastanelerde, köylerimizde hastalara şifa dağıtanlarız.”

“Son 10 yılda neredeyse tüm sağlık parametrelerini Avrupa ortalaması üzerine çıkartan aile hekimleri canla başla çalışan ve gebeleri, bebek ve çocukları anne karnından itibaren izleyen, onların sağlığı için onları ikna etmeye çabalayan, il dışına giden aileleri çocuklarının sağlığı için ikna eden, aşı redlerinde toplumun yararını gözeterek çabalayan, aile hekimliği çalışanları, çocukluk dönemi aşılama oranlarında Dünya'da gıpta edilen başarılara en büyük katkıları sağlayanlarız.”

“Buna karşılık ceza tehdidi alan, aba altından sopa gösterilen, performans adı altında ücretleri kesilen de bizleriz. Her an can güvenliği tehdidi altında olup ölesiye dövülen, şiddet gören de biziz. Hak kayıplarımız nedeniyle büyük bir ekonomik yük altında ezilen de biziz.”

Sezen sözlerini, “Bütün bunlar artık son bulsun. Sağlam temellere danan, adilce düzenlenmiş bir sistem ile huzur içinde, hayatımızda tehlike ve can güvenliği tehdidi olmadan bırakın da işimizi yapalım. Artık bizi görmezden gelmeyin, hak ettiğimiz değeri verin, itibarımızı iade edin” diyerek tamamladı.

 

Miting sonunda slogan ve marşlara mitinge katılanlar coşkuyla eşlik ettiler

Ankara Anıtpark’ta toplanan Aile Hekimleri ve sağlık çalışanları daha sonra Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk’ün mozalesine çelenk bıraktı.

PAYLAŞ: