OKUL ÖNCESİ VE OKUL DÖNEMİ AŞILARI KAMUOYU DUYURUSU

  • Görüntüleme: 1586
  • 08 Haziran 2020
  • .

Bu günlerde basına  yansıyan,  okul çağı çocukluk dönemi aşılarının aile hekimlerine devredilecegi  yönünde haberler üzerine, komisyonlarımızla, derneklerimizle istişare halinde bulunarak sahadan gelen görüşleri değerlendirmeye gayret gösteriyoruz. 
 
AHEF olarak, aşılar konusunda hassasız  ancak aynı hassasiyetimiz; bize yüklenen ve angarya  olan raporlar konusunda da, aile sağlığı  çalışanı  açığında da, yönetmeligimizde bulunan üç birime aile sağlığı  çalışanı istihdamı konusunda da var. Ne yazık ki, üç birime ek personel yönetmelik maddesi dört yıldır uygulanmamaktadır.
 
AHEF olarak, muhataplarımıza sesleniyor, hassasiyetlerimizin bir an önce gündeme alınmasını, hızlıca çözüme kavuşmasını ve aşı konusunda vatandaş sorumluluğunun verilmesini istediğimizi bir kez daha belirtiyoruz.
 
Toplum sağlığı  merkezlerinin artık işlevsiz olduğunu, bu kurumdaki yardımcı sağlık çalışanı kadrosunun aile hekimliklerinde boş birimlere verilmesi gerektiğini dün olduğu gibi  bugünde savunuyoruz.Basın üzerinden  haber yapımı ile saha gerçeklerinden kaçınılamaz.
 
Sahada, uygulamada tüm sorunları her platformda söylemeye, hak aramaya, yanlış gördüğümüzü çekinmeden, suya sabuna dokunarak dile getirmeye devam edeceğiz.Var olan sorunlar çözüme ulaşmadan, kaosa neden olabilecek yeni adımlar atılmamalıdır. 
 
Ahef'in görüşünün alınmadığı ve onaylanmadığı hiçbir yeni normali, düzenlemeyi doğru bulmuyor, aile hekimliği camiasına karşı bitmeyen angarya ve zorlamanın sona ermesini ümit ediyoruz. Bu zorlamalar karşısında, gerekli girişimleri  yapacağımızın  bilinmesini  isteriz. 
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
 
AHEF YÖNETİM KURULU

PAYLAŞ: