''MİADI GEÇMİŞ AŞI ASLA YAPMADIK , YAPMAYIZ !''

Eylül ayında yayınlanan Sayıştay raporunu incelediğimizde özellikli bazı durumların iyi anlaşılamadığını ya da anlatılamadığını gördük.  Sayıştay raporu ve ardından yapılan açıklamalarda aşılardan bahsedilmesi nedeniyle ülkemizin bebek ve çocuk aşılamasında %98'lere varan aşı yapılma oranı ile dünya sıralamasında üst sıralarda yer almasını sağlayan, ülkemizde en çok aşı uygulayan hekim grubu olarak Aile Hekimleri adına bir açıklama yapma gereği doğmuştur.
 
Sağlıkta bazı şeyler vardır ki kazanımın bedeli hayat olduğunda hiç bir ihmal kabul edilemez. Bir kişinin, çocuğun ya da bebeğin  sağlıklı hayatı  söz konusu olduğunda çoklu aşı zaiyatı göze görülmez ve hesaplanmaz.

Artık her yaşta ölümlerin sıralamasında enfeksiyon hastalıklarının yükselişini görmezden gelmek mümkün değildir. Aşı günümüzde "sağlıklı su"dan sonra sağlığın korunmasında ve devamında en önemli etkendir. Bu husus göz ardı edilmemelidir. Aşılar sayesinde beklenen yaşam süresi ortalama 40'lardan iki katı süreye çıkmıştır. Bir çok salgın yapan hastalık aşılar sayesinde ya bitmiş ya da kontrol altına alınmıştır.
 
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu ( AHEF) olarak aşı hakkında  bilgi vermek isteriz. Aşılar bazen hastalık etkeninin parçalarından bazen de belli miktarda zayıflatılmış etkenden yapılır. Pek çok deney ve kontrol sonrası ideal ısı belirlenir ve o ideal şartlarda saklanır. Bazı aşılar aynı anda pek çok etkene karşı koruyuculuk içerir ve karma aşılar olurlar. Örneğin Konjuge pnömococ aşısı ( KPA). Bazıları ise tek bir etkene karşı üretilir ve etken adı ile anılır. Örneğin verem aşısı ( BCG). Bazı aşılar tekli enjektör içinde olurken bazı aşılar çoklu flakonlar içinde olur. Özellikle flakon içinde olan aşının belli bir kullanım süresi vardır ve bu süre bazen gün, bazen saattir. Aşıyı uygularken bu şartlara azami dikkatle kontrol eder ve uygularız. Her bebeğin ve yetişkinin aşı takvimi ulusal aşı takvimine uygun şekilde ve kendine özgüdür. Genelde çoklu aşılar için bu takvime uygun zaman aralığı içinde belli gün ve saatler arasında bebekleri çağırır, belli saate aşıyı açar ve uygularız. Kalan aşı artık kullanılmaz. 
 
Biz aile hekimleri olarak aşılarımızı il sağlık Müdürlükleri depolarından, ilçe sağlık müdürlüklerine ve Aile Sağlığı merkezlerine özel soğutuculu taşıma araçları ile getirilmesi yöntemi ile temin ediyoruz. Aile sağlığı merkezlerinde bulunan buz dolaplarında tutuyoruz ve ısıları Sağlık Bakanlığı tarafından takip edilen bir sitemle anlık ısı takipleri yapıyoruz. Aşıların merkez depolardan kişiye uygulanınca kadar tüm hareketleri aşının üzerindeki barkod ile ATS de denilen Aşı Takip Sistemi ile takip edilmektedir.!
 
Son uygulayıcılar olan Aile hekimleri her aşamada aşıyı kontrol etmekte aynı zamanda aşılar merkezden de kontrol edilmektedir. Uygulama esnası aşı buz dolabından alınarak, üzerindeki barkod  ATS sistemine okutulmakta onaylandıktan sonra kişiye ya da bebeğe  uygulanmaktadır. 
 
Hiç bir şekilde zamanı geçmiş aşı uygulanması mümkün değildir. Hiç bir aile sağlığı merkezinde zamanı geçmiş aşı uygulanmamıştır. 
 
Ayrıca bir noktaya dikkat çekmek isteriz yapılan bilgilendirme ve haberler yapılırken "Aşı kararsızlığı"nın halk sağlığına tehdit oluşturduğu şu günlerde herkesin sorumlu ve dikkatli davranması gerekmektedir.
 
Sayın Sayıştay yetkilileri ve kamuoyunu saygıyla bilgilendiriz.

AHEF Yönetim Kurulu

PAYLAŞ: