30 HAZİRAN 2022 SAĞLIK BAKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI

        Aile hekimleri dernekleri federasyonu olarak bugün daha önce tüm iletişim araçlarını kullanarak duyuramadığımız sesimizi daha yakından, bizzat sayın sağlık bakanına iletmek için buradayız.

Sayın bakana bu ülkede sağlık sisteminin temeli olan birinci basamak sağlık hizmetlerinin, Aile hekimliğinin nasıl can çekiştiğini anlatmak istiyoruz.
        Bugün buraya ceza yönetmeliği ile yıl sonunda sözleşmesi feshedilen, yıl boyu sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan, aynı kamu binasında çalışan güvenlik görevlisinden daha az hakediş alan, hergün başka bir ülkede insanca hekimlik yapmakla vatanını terketmek arasında kalan hekimlerin sesini duyurmak için geldik.
        Sadece 500 dolara hekimlik yaptırdğınız insanların şimdi burada yüzüne bakar, utanırsınız diye düşündük.
Koruyucu sağlık hizmetleri ile ilgili Sağlıkta gelişmişlik ölçütlerini tüm Avrupa ülkereri arasındaa en kısa sürede en yüksek ivmede yükselten, ancak tüm bu ülkeler arasında geliri en hızlı azalan hekimler olarak derdimizi anlatmaya geldik.
        Kaderine terkedilmiş, özel binalarda çalışan aile hekimlerinin 3 kat kira artışları neticesinde mahkeme kararı ile 10 yıldır hizmet verdikleri binadan tahliyelerini konuşmaya geldik. Sağlık bakanlığının bir sağlık tesisi bu şekilde tahliye edilirkenki çaresizliğini bir kez de gözlerinizin içine bakarak görebilmek ümidiyle geldik.
ASM gider ödemelerinde bir yılda sadece %41 zam yapılmışken, elektrik, su, akaryakıt, doğalgaz kömür, kırtasiye, tıbbi sarf gibi giderlerimizin ortalama %100 ila %800 arttığını hatırlatmaya geldik.
Çıkardığınız ceza yönetmeliğinin 1. Yıldönümü bugün.
O yönetmelikle sadece geçen yıl 6 aylık sürede 100’e yakın arkadaşımızın sözleşmesinin il sağlık müdürlüklerince bakanlığın da bilgisi dahilinde keyfekeder feshedilmeye çalışıldığını bir kez daha hatırlatmaya geldik.
        15 yılda çıkaramadığınız şiddet yasası nedeniyle sağlıkta şiddetin artık toplum tarafından kanıksandı. Ülkenin dört bir yanında sağlıkta şiddetin aynı hızda devam ettiğini hatırlatmaya geldik. Bu ülkenin hasta garantili hastanelere değil, hayatını garanti altına alabildiğimiz hekimlere ihtiyacı var, bunu hatırlatmaya geldik.
Sizin asıl alanınız inşaat olabilir, müteahitlik olabilir.. Ancak biz hekimiz. Bizim işimiz tedavi etmek, insanların hasta olmasını engellemek. Bir yazı çıkartıp kamu binalarında çalışan aile hekimlerinin sırtına tavanarasının kiremitinden kanalizasyona kadar sorumluluk verdiniz. Kendiniz oturduğunuz lüks lojmanlarınızı bırakınız boyatmayı, çöp poşetini bile almaktan aciz iken Aile hekimleri binayı nasıl boyatmalı diye yazı çıkardınız. Yanılgınız hep aynı. Bir binayı sağlık tesisi haline getiren şey tuğlasının, sıvasının kalitesi değil içindeki hekimin kalitesidir. Dilimizi bile konuşamayan yabancı uyruklu meslektaşlarımıza teslim ettiğiniz yeni boyanmış binalardaki hizmet kalitesinin çok da yüksek olmadığını da hatırlatmaya geldik size…
Biliyorsunuz bir süredir iş bırakma eylemleri yapıyoruz. Anlamamış, biliyor gibi davranıyorsunuz.
O zaman bir kez daha hatırlatalım…
 
BİZLER İŞ BIRAKIYORUZ;
 
Çünkü illerimizde sözleşme fesih komisyonları kuruluyor!
Çünkü 42 farklı madde ile cezalandırılmaya çalışılıyoruz!
Çünkü birçok arkadaşımız yoksulluk sınırının altında hakediş alıyor!
Çünkü son 10 yılda hekedişlerimiz %50’den fazla eridi
Çünkü düşünce ve fikir hürriyetini hedef alan bir yönetmeliğimiz var.
Çünkü onlarca farklı işi aynı gün içerisinde yapmamız bekleniyor!
Çünkü mobinge maruz kalıyoruz?
Çünkü ölüyoruz, yaralanıyoruz, hakarete uğruyoruz..
Çünkü hergün bu ülkenin yetiştirdiği saygıdeğer arkadaşlarımızı yurtdışına uğurluyoruz.
Çünkü hergün sağlık sisteminin bilimsellikten uzaklaştığını izliyoruz.
Çünkü hergün koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan bütçe payının azaldığını görüyoruz.
 
ÇÜNKÜ BİZ İNSANI YAŞATMAK İSTİYORUZ Kİ DEVLET YAŞASIN!!
 
KEŞKE SİZİN KARARMIŞ VİCDANLARINIZ DA BU HAVAYA BIRAKTIĞIMIZ SİYAH BALONLAR KADAR KOLAYCA UÇUP KAYBOLSA GÖZDEN…
 
AHEF YÖNETİM KURULU 
 
 
 

PAYLAŞ: